Młodziczki

Łaskowianki ósmym zespołem w Polsce!

Zdjęcia dzięki uprzejmości Marka Żyńczaka.

Od czwartku trwał w Warszawie turniej finałowy Mistrzostw Polski Młodziczek.

Do stolicy przyjechało 8 najlepszych zespołów w kraju, które od września rywalizowały o uzyskanie przepustek do wielkiego finału, najpierw tocząc rywalizację w swoich województwach (na tym etapie w całej Polsce w rozgrywkach wzięło udział ponad 300 drużyn), następnie w 8 czerwcowych turniejach ćwierćfinałowych, by ostatecznie podczas 4 wrześniowych półfinałów wyłonić grono finalistek.

Każda z drużyn, która wzięła udział w wielkim finale miała więc w nogach kilkadziesiąt rozegranych podczas całego sezonu spotkań i przeszła przez gęste sito eliminacji.

Turniej miał imponującą oprawę i obserwowali go znamienici goście, wystarczy wymienić choćby dyrektora Siatkarskich Ośrodków Szkolnych i wieloletniego trenera reprezentacji Polski, Pana Waldemara Wspaniałego, dyrektora Szkoły Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Szczyrku, Pana Grzegorza Wagnera, czy trenerów kadrowych, którzy bacznie przyglądali się wszystkim uczestniczkom, w szczególności aktualnym reprezentantkom Polski w kategoriach młodzieżowych, a tych w barwach poszczególnych zespołów nie brakowało.

Na starcie? Same utytułowane siatkarskie “firmy”, na czele z naszpikowanym reprezentantkami Polski multimedalistą Młodzieżowych Mistrzostw Polski, Energą MKS Kalisz, czy wicemistrzem z zeszłego roku, MKS Dwójką Zawiercie. Stawkę oprócz dwóch wymienionych wyżej drużyn uzupełniły: Enea Energetyk Poznań, MUKS Joker Świecie, SMS Solna Wieliczka, MKS Dąbrowa Górnicza, UKS Szamotulanin Szamotuły oraz oczywiście ŁMLKS Łaskovia Łask.

W pierwszej grupie, nazywanej przez sympatyków siatkówki (jak się później okazało nieco niesłusznie) “grupą śmierci” znalazły się zespoły z: Kalisza, Zawiercia, Poznania i Szamotuł. Do drugiej grupy obok łaskowianek trafiły ekipy ze: Świecia, Wieliczki i Dąbrowy Górniczej.

Jak przebiegały zawody w naszym wykonaniu? Pierwszy dzień zmagań opisywaliśmy na gorąco tuż po meczu na naszym profilu na Facebooku:

MUKS Joker Świecie – ŁMLKS Łaskovia Łask 2:0 (25:17, 25:16)

Pierwsze koty za płoty… chciałoby się powiedzieć po dzisiejszym meczu z Jokerem Świecie. Nasze młodziczki uległy mistrzyniom województwa kujawsko-pomorskiego 0:2 (17:25, 16:25) w pierwszym meczu Mistrzostw Polski Młodziczek. Dziewczęta na pewno się nie poddadzą i już jutro w samo południe ruszą do walki w meczu o wszystko przeciwko SMS Solna Wieliczka. Babki! Głowy do góry i walczymy dalej! Już nie raz udowadniałyście, że nie straszne Wam żadne przeszkody!

Transmisja z meczu: https://www.youtube.com/watch?v=YT59WYKstso
Statystyki: https://mlodziczkimmp.volleystation.com/matches/2104729/

ŁMLKS Łaskovia Łask – SMS Solna Wieliczka 2:0 (27:25, 25:20)

Drugiego dnia zawodów, w samo południe dziewczyny ruszyły do walki z mistrzyniami Małopolski, SMS-em Solna Wieliczka. Mecz był bardzo emocjonujący i do końca trzymał w napięciu. Ostatecznie dziewczyny tym razem lepiej wytrzymały presję wielkiego turnieju i w końcówkach setów zachowały więcej zimnej krwi. Łaskowianki zwyciężyły w dwóch setach i w dalszym ciągu pozostawały w rywalizacji o wejście do najlepszej czwórki Mistrzostw. Statuetkę MVP spotkania z rąk Pana Adama Nowika, wieloletniego zawodnika siatkarskiej ekstraklasy, a obecnie trenera kadry Polski minikadetek otrzymała zdobywczyni 15 punktów, Karolina Kulczyńska.

Transmisja z meczu: https://www.youtube.com/watch?v=Txg7zhhDhJE
Statystyki: https://mlodziczkimmp.volleystation.com/matches/2104731/

MKS Dąbrowa Górnicza – ŁMLKS Łaskovia Łask 2:0 (26:24, 25:23)

Przed naszym ostatnim meczem w grupie, który także rozegraliśmy drugiego dnia Mistrzostw sytuacja była jasna. Awans do półfinału dawało nam zwycięstwo bez straty seta z MKS-em Dąbrowa Górnicza. W innym wypadku musielibyśmy czekać na wynik ostatniego meczu Wieliczki ze Świeciem (jak się później okazało do awansu wystarczyła nam dowolna wygrana). Mecz miał dramatyczny przebieg. Lepiej rozpoczęły go dąbrowianki, które prowadziły w secie pierwszym 10:6. Łaskowiankom udało się odrobić straty i w końcówce seta odskoczyć na 3 oczka (22:19). Decydujący moment pierwszej partii należał jednak do drużyny z województwa śląskiego, która zwyciężyła 26:24. W drugiej odsłonie Dąbrowa pewnie zmierzała po zwycięstwo, prowadząc w pewnym momencie 18:13, jednak nasze siatkarki nie poddały się i w końcówce nawet wyszły na prowadzenie (22:21). Po raz kolejny jednak to MKS lepiej poradził sobie w najważniejszym momencie seta i zwyciężył 25:23. Niekwestionowaną liderką po stronie drużyny z Dąbrowy była świetnie dysponowana w tym dniu Nicole Majzner, która w całym spotkaniu zdobyła aż 25 punktów.

Transmisja z meczu: https://www.youtube.com/watch?v=hw26RsmbcAg
Statystyki: https://mlodziczkimmp.volleystation.com/matches/2104733/

Podsumowując, w fazie grupowej nie brakowało niespodzianek.

W grupie A zwycięstwo odniosły siatkarki MKS Dwójki Zawiercie, które pokonały po tie-breaku faworyzowany zespół z Kalisza i to mimo braku swojej podstawowej atakującej, Zofii Brzozy. Trzecie miejsce powędrowało do Energetyka Poznań, a czwarte do Szamotulanina Szamotuły.

W “łaskiej” grupie B pierwsze miejsce zajęły dziewczęta ze Świecia, które zakończyły zmagania grupowe bez porażki. O pozycjach 2-4 decydował bilans setów i małych punktów, bowiem 3 drużyny (w tym Łaskovia) zakończyły swoje mecze z jedną wygraną. Ostatecznie z drugiej lokaty do najlepszej czwórki awansowały dziewczęta z SMS Solna Wieliczka, trzecie miejsce dla Dąbrowy, a czwarte dla Łaskovii.

UKS Szamotulanin Szamotuły – ŁMLKS Łaskovia Łask 2:0 (25:22, 25:19)

W sobotę, w naszym ostatnim meczu podczas turnieju finałowego zmierzyliśmy się z wicemistrzyniami Wielkopolski, Szamotulaninem Szamotuły. Po piątkowym odpadnięciu z gry o medale ciężko było o mobilizację, mimo to dziewczęta dzielnie walczyły z rywalkami. Ostatecznie jednak to szamotulanki wyszył z tego pojedynku zwycięsko i to do nich powędrował puchar za siódmą lokatę.

Transmisja: https://www.youtube.com/watch?v=5SKJgitT6hU
Statystyki: https://mlodziczkimmp.volleystation.com/matches/2104737/

Ostateczne rozstrzygnięcia ponownie przyniosły niespodzianki. Do finału awansowały drużyny ze Świecia i Wieliczki, które pokonały faworytki z Kalisza i Zawiercia. Ostatecznie złote medale powędrowały do Jokera Świecie, srebro do Wieliczki, a brąz do Kalisza, który zrewanżował się Dwójce Zawiercie za grupową porażkę. Na piątej lokacie mistrzostwa ukończył Enea Energetyk Poznań, który pokonał MKS Dąbrowa Górnicza.

Najlepszą zawodniczką Mistrzostw została Wiktoria Szewczyk (Świecie), tytuł najlepszej atakującej powędrował do Julii Osiewicz (Świecie), najlepszą przyjmującą została Aleksandra Adamczyk (Wieliczka), blokującą Antonina Serafinowska (Kalisz), a rozgrywającą Nadia Siuda (Zawiercie).

Nam natomiast obok wielkiego sukcesu jakim jest sam awans do finału, pozostała satysfakcja ogrania późniejszych wicemistrzyń Polski podczas fazy grupowej.

Piękna przygoda z sezonem 2020/2021 dobiega końca. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy walczyć w rozgrywkach ogólnopolskich niemal do samego końca. Liczymy mocno, że sukces, który udało nam się osiągnąć sprawi, że w kolejnym sezonie będziemy pracować jeszcze ciężej i walczyć jeszcze mocniej tak, aby kolejne chwile radości przeżywać już niedługo.

Na sam koniec jak zawsze chcielibyśmy podziękować GMINIE ŁASK i POWIATOWI ŁASKIEMU za okazywane wsparcie! Bez Was nie byłoby tego wyniku! Po raz kolejny składamy także ogromne podziękowania w kierunku rodziców i najbliższych, którzy w kilkudziesięcioosobowym gronie dopingowali nas na miejscu w Warszawie, a w jeszcze większym przed ekranami: telewizorów, komputerów, tabletów i telefonów. Jesteście najlepsi!

ÓSMY ZESPÓŁ W KATEGORII MŁODZICZEK W POLSCE W SEZONIE 2020/2021

Martyna Bulzacka – rozgrywająca, kapitan zespołu
Natalia Kiejnich – rozgrywająca

Martyna Michalak – libero
Angelika Witek – libero

Hania Puchała – przyjmująca
Paulina Fister – przyjmująca
Oliwia Pilecka – przyjmująca
Roksana Wojtasik – przyjmująca/atakująca

Karolina Kulczyńska – atakująca

Julia Bryl – środkowa
Weronika Kula – środkowa
Zuzia Plich – środkowa
Lena Michalska – środkowa

Na górę