Kadetki

Kadetki rywalizowały o mistrzostwo województa. Srebro łaskowianek!

W miniony weekend, na piaszczystych boiskach kąpieliska miejskiego w Łasku odbyły się Mistrzostwa Województwa Łódzkiego w siatkówce plażowej w kategorii kadetek dla dziewcząt z rocznika 2002 i młodszych. Zawody, do których zgłosiło się łącznie 27 ekip reprezentujących 11 klubów były jednocześnie szansą na uzyskanie przepustki do półfinałów Mistrzostw Polski, do których awans przypadał czterem najlepszym drużynom. W gronie startujących znalazły się 4 duety reprezentujące Łaskovię.

Pierwszego dnia turnieju rozegranych zostało 48 meczów i wyłoniono półfinalistki. Początkowo rywalizacja toczyła się w formie jednego seta rozgrywanego do 21 punktów, a w meczach decydujących o awansie do najlepszej czwórki walczono do 2 wygranych setów do 15 punktów (z ewentualnym tie-breakiem również do 15).

Jako pierwsze awans do półfinału zapewniły sobie dwa najwyżej rozstawione duety, reprezentujące ŁKS Siatkówka Żeńska Łódź: Oliwia Laszczyk i Wiktoria Lach oraz Adrianna Domańska i Karina Marciniak. Pierwsza z par w meczu ćwierćfinałowym pewnie pokonała 2:0 dziewczęta z UKS FUKS Sulejów: Nikolę Grzywacz i Justynę Pytkę, natomiast Adrianna i Karina musiały się nieco bardziej natrudzić, gdyż z parą gospodyń: Alicja Jaryszek / Paulina Olszacka zwyciężyły dopiero po tie-breaku.

Łaski duet miał jeszcze jedną szansę na awans do półfinału, tym razem mierząc się z Darią Głowacką i Julią Batorską (również ŁKS). Tej szansy łaskowianki nie zmarnowały, zwyciężyły 2:0 i również dostały się do najlepszej czwórki.

Stawkę półfinalistek uzupełniły Anna Brytkowska i Wiktoria Sardygiewicz z Ins-El MKS 16 Łódź, które w meczu decydującym o awansie spotkały się z kolejnymi łaskowiankami: Kamilą Rozwalak i Martyną Kmiecik. Gospodynie mogą mówić o sporym pechu, gdyż w rozgrywanym w formie jednego seta do 21 punktów meczu prowadziły już 19:16, jednak później punkty zdobywały już tylko rywalki i to one dotarły do najlepszej czwórki zawodów (zwycięzca tego meczu miał jeszcze rywalizować z parą UKS FUKS Sulejów, jednak para Pytka/Grzywacz, po porażce w pierwszym ćwierćfinale z lewej strony turniejowej drabinki wycofała się z zawodów).

Oprócz Ali i Pauliny oraz Kamili i Martyny w turnieju rywalizowały także 2 inne duety reprezentujące Łaskovię. Na 13. pozycji zawody zakończyły Olga Łukaszewska i Karolina Rejmończyk, które w czterech rozegranych meczach odniosły dwie wygrane. Miejsce 17. przypadło Hani Zwolińskiej i Paulinie Żyle, które na swoim koncie zapisały jedno zwycięstwo.

Drugiego dnia zawodów rozegrano mecze półfinałowe oraz spotkania o 1. i 3. miejsce. Mecze były rozgrywane w pełnym plażowym formacie, do dwóch wygranych setów do 21 punktów, z ewentualnym tie-breakiem do 15 punktów.

W pierwszym półfinale doszło do niespodzianki, gdyż duet gospodyń Jaryszek/Olszacka pokonał po tie-breaku parę ŁKS-u Laszczyk/Lach. Mecz miał dramatyczny przebieg i niewiele brakowało by w decydującej partii łodzianki wróciły z dalekiej podróży i odrobiły straty. Ala i Paulina prowadziły w tej odsłonie już 14:8, ale potem Oliwia i Wiktoria zdobyły 5 punktów z rzędu i doprowadziły do rezultatu 14:13. Ostatecznie decydujący punkt przypadł jednak łaskowiankom i to one mogły się cieszyć z awansu do finału. W drugim meczu półfinałowym, w starciu par Domańska/Marciniak (ŁKS) – Brytkowska/Sardygiewicz (MKS 16) 2:0 zwyciężył pierwszy z duetów.

Brązowe medale powędrowały do pary Laszczyk/Lach po wygranej w meczu o 3. miejsce 2:0. Dużo emocji przyniósł wielki finał. W pierwszej partii łaskowianki prowadziły już 19:17, ale więcej zimnej krwi w końcówce zachowały ich starsze koleżanki z ŁKS, które potrafiły przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść, zwyciężając 22:20. Również druga partia miała bardzo wyrównany przebieg, ale końcówka ponownie należała do łodzianek, które wygrały 21:18 i mogły cieszyć się ze złotych medali.

Cztery najlepsze zespoły dwudniowych zawodów zapewniły sobie awans do turnieju półfinałowego Mistrzostw Polski (będącego jednocześnie turniejem półfinałowym Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży), który rozegrany zostanie w dniach 5-7 lipca w województwie podkarpackim.

Dla łaskowianek srebrny medal w gronie kadetek to tym większy sukces, gdyż obie nasze zwodniczki to jeszcze młodziczki z rocznika 2004, które w kategorii wiekowej kadetek muszą sobie często radzić z nawet o 2 lata starszymi rywalkami.

Mistrzostwa Województwa Łódzkiego Kadetek – klasyfikacja końcowa:

1. Adrianna Domańska, Karina Marciniak – ŁKS Siatkówka Żeńska Łódź
2. Alicja Jaryszek, Paulina Olszacka – Łaskovia Łask
3. Oliwia Laszczyk, Wiktoria Lach – ŁKS Siatkówka Żeńska Łódź
4. Anna Brytkowska, Wiktoria Sardygiewicz – Ins-El MKS 16 Łódź

5-6. Daria Głowacka, Julia Batorska – ŁKS Siatkówka Żeńska Łódź
5-6. Nikola Grzywacz, Justyna Pytka – UKS FUKS Sulejów
7-8. Martyna Kmiecik, Kamila Rozwalak – Łaskovia Łask
7-8. Dominika Surlita, Wiktoria Nowicka – Skier-Vis Skierniewice

13. Olga Łukaszewska, Karolina Rejmończyk – Łaskovia Łask
17. Hanna Zwolińska, Paulina Żyła – Łaskovia Łask

Kolejne plażowe emocje na łaskim kąpielisku już za tydzień. Od soboty do walki o mistrzostwo województwa staną bowiem młodziczki!

Na górę