II liga

Szóste miejsce utrzymane

W sobotę siatkarki Łaskovii rozegrały ostatni mecz fazy zasadniczej w tegorocznych rozgrywkach II ligi. Łaskowianki udały się w daleką podróż do Białegostoku, gdzie zmierzyły się z tamtejszym BAS-em.

Łaskovia aby utrzymać szóstą pozycję w tabeli musiała w ostatnim meczu uzyskać wynik niegorszy niż AZS UMCS Lublin, który mierzył się w Warszawie z liderem rozgrywek ESPES Spartą. Zespół z Podlasia miał jeszcze teoretyczne szanse na awans do fazy play-off, ale aby tak się stało musiał wygrać sobotni mecz za 3 punkty i liczyć na zwycięstwo rezerw Łódzkiego Klubu Sportowego w wyjazdowym meczu z warszawską Mazovią.

Skład łaskiej ekipy został mocno przetrzebiony przez choroby i do stolicy Podlasia łaskowianki udały się w zaledwie dziewięcioosobowym składzie, w dodatku mocno osłabione były Maja Lipowska i Aleksandra Mielczarek-Błońska. W Łasku pozostał również trener Bogdan Lipowski, który w poniedziałek przeszedł operację kontuzjowanego kolana. W pierwszej szóstce na boisko wybiegły tradycyjnie: Natalia Karbowska, Paulina Czubak, Aleksandra Mielczarek-Błońska, Joanna Gruszka, Maja Lipowska, Agnieszka Gonerska i jako libero Aleksandra Pizon.

Spotkanie od mocnego akcentu rozpoczęły gospodynie. Seria silnych zagrywek z wyskoku w wykonaniu Julii Iber odrzuciła łaskowianki od siatki i sprawiła, że zespół gości miał kłopoty z wyprowadzeniem skutecznego ataku i BAS szybko objął prowadzenie 8:1. Przyjezdne co prawda próbowały odrabiać straty, ale gdy tylko przewaga gospodyń stopniała do kilku punktów (12:8), białostoczczanki ponownie uruchomiły mocny serwis i powiększyły przewagę. W efekcie pierwszy set zakończył się ich wygraną 25:13.

Seta drugiego lepiej rozpoczęły siatkarki z Łasku, które prowadziły 3:1. Później BAS odrobił straty, ale do połowy seta gra była bardzo wyrównana i wynik cały czas oscylował wokół remisu (6:5, 9:8, 11:11, 12:12). Wówczas po raz kolejny gospodynie zaczęły wykorzystywać swoje atuty w polu serwisowym. Skuteczne zagrywki Fatimy Piasty i ponownie Julii Iber sprawiły, że podopieczne trenera Sebastiana Grzegorka wypracowały kilkupunktową zaliczkę, której nie oddały już do końca drugiej partii wygrywając 25:18.

W secie trzecim w drużynie BAS-u nastąpiło kilka zmian. Łaskowianki zwietrzyły swoją szansę i po skutecznych zbiciach Joanny Gruszki szybko objęły kilkupunktowe prowadzenie (4:9). Gospodynie zbliżyły się co prawda na jeden punkt (8:9), ale przy zagrywce kapitan Łaskovii, Aleksandry Mielczarek-Błońskiej, a później Joanny Gruszki łaskowianki powiększyły przewagę i było już 14:23. Skuteczny atak z lewego skrzydła w wykonaniu Mai Daleszczyk dał przyjezdnym piłkę setową, a trzecią partię wynikiem 18:25 zakończył błąd białostoczczanek w polu zagrywki.

W czwartej odsłonie trener BAS-u powrócił do swojego wyjściowego ustawienia i od razu przyniosło to zamierzony efekt. Fatima Piasta po raz kolejny popisała się serią trudnych serwisów i gospodynie rozpoczęły seta od prowadzenia 6:0. Łaskowianki próbowały podjąć walkę, ale tak dużej przewagi nie udało już się odrobić. Co prawda w pewnym momencie, po trzech skutecznych atakach Mai Daleszczyk strata zmalała do dwóch punktów (22:20), jednak w kluczowym momencie seta sędziowie dopatrzyli się dotknięcia bloku u atakującej Łaskovii i BAS ponownie odskoczył na 3 oczka, a po chwili wykorzystał nieskuteczność gości w końcówce i zwyciężył 25:20, a w całym meczu 3:1.

Mimo porażki wygrany set pomógł łaskowiankom utrzymać szóstą pozycję w tabeli na zakończenie fazy zasadniczej. BAS uplasował się ostatecznie na miejscu piątym. Do play-off “solidarnie” awansowały zespoły z Mazowsza: Sparta Warszawa, NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki, AZS AWF UKSW Warszawa oraz Mazovia Warszawa. O utrzymanie w lidze zagrają Ósemka Siedlce i GLKS Nadarzyn.

BAS Białystok – ŁMLKS Łaskovia 3:1
(25:13, 25:18, 18:25, 25:18)

Składy zespołów:

BAS: Piasta, Gronostajska, Mojsak, Czeropska, Iber, Żukowska, Kutikow (libero) oraz Dąbrowska, Borowska, Szymańska, Bokuniewicz, Stepko, Jabłuszewska, Zagórska

Łaskovia: Karbowska (1 pkt), Czubak (9), Mielczarek-Błońska (7), Gruszka (15), Lipowska (7), Gonerska (6), Pizon (libero) oraz Daleszczyk (5), Raźniewska (2)

Pozostałe wyniki 18. kolejki:

NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki – GLKS Nadarzyn 3:0 (25:18, 25:20, 25:19)
Mazovia Warszawa – ŁKS II SAN MG13 Łódź    3:0 (25:18, 25:17, 25:17)
Ósemka Siedlce – AZS AWF UKSW Warszawa 0:3 (7:25, 15:25, 15:25)
Sparta Warszawa – AZS UMCS Lublin 3:0 (25:19, 25:23, 25:15)

Play-off (do 3 wygranych, 5-12 marca):

Sparta Warszawa – Mazovia Warszawa
NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki – AZS AWF UKSW Warszawa

O utrzymanie (do 3 wygranych, 5-12 marca):

Ósemka Siedlce – GLKS Nadarzyn

Kliknij by skomentować

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Na górę